top of page

Plånboksvänligt.

  • 24 mars 2021
  • 1 min läsning

Tips tips tips!


Utropstecken hit och dit, håll i er för här kommer en bild med så mycket choklad att ni kommer få hål i tänderna haha.


På den seriösare sidan så vill jag tipsa om lite smaskigt godis såhär på en onsdag - lillördag. Mitt tips är alltså att kolla in din butiks godishyllor (eller andra snackshyllor för den delen) för att se vad de har för godis de vill eller behöver sälja av. Jag lyckades köpa detta nedan idag och betalade 90 kronor totalt för allt detta.

ree

Pepparkakskulorna 5:-/st

Chokladtomtar 3 för 10:-

Lindtchoklad 5:-/st (stoppa in i kylen innan, annars rinner det bara haha)


Utgångsdatum varierade väldigt mycket. Chokladtomtarna går ut i datum på onsdag nästa vecka, så dem får bli helgens godis - svinenkelt.


Jag vill alltid handla mat och andra varor till rabatterade priser, ju billigare desto gladare - men jag äter inte utgångna varor. Jag vet att man säger "bäst före, oftast bra efter", men har en psykisk spärr där jag mår illa oavsett hur fräscht det är haha. Kommer alltså inte ha några som helst problem att käka en chokladtomte på tisdag 23:59, men när klockan är 00:01 den 31/3, kommer jag inte käka chokladtomten (nu kommer den garanterad vara slut långt innan nästa vecka, men you get the point).


Det roliga med att testa köpa det som är rabatterad är ju att man inte vet vad för snacks det blir, för ens man är på affären!

  • 23 mars 2021
  • 1 min läsning

Äeej men hej på er! Gårdagens middag var riktigt god, alltså riktigt god!


Lyckades himla bra med tomatsåsen, som för övrigt ska räcka till hela veckans måltider haha. Jag tror dock att det kommer gå toppenbra. Vad tror ni?

ree

Såhär såg måndagens middag ut - SVINGOTT!

ree

Fortsätt läsa för en liten ändring i utmaningen för veckan..


Jag var så himla missnöjd med att jag hade köpt ris, tänkte att näe jag FÅR inte lämna tillbaka det här, det går inte. Men så kom jag ju på att - varför inte? Jag skulle ändå tillbaka till affären för ett annat ärende, så jag tog med mig riset och lämnade tillbaka det - köpte pasta istället.


29:95 för ett kilo ris vs. 10 kr för ett kilo pasta.


Rent kolhydratsmässigt har jag inte stenkoll, heller inte mängdmässigt, men för priset så är ju pastan mer värd att köpa än att behålla riset (åtminstone i denna utmaning).

ree

Blev också en ändring i middagsmaten, vi käkade rester som skulle bli dåliga om vi inte åt upp'ett ikväll, så moussakan får vänta tills på torsdag :)


Imorgon blir det italienska köttbullar med PASTA, mycket bättre haha!

  • 22 mars 2021
  • 1 min läsning

Nu ni, nu har jag inhandlat allt jag behöver för veckans middagar!


Det som inte ingår i budgeten på 200 kronor (254,65 kr) är kryddor, olja/smör och eventuellt mjöl. Kryddor är någonting som de flesta har i sitt skafferi, samt någon typ av olja eller stekfett. Skulle det behöva inhandlas så skulle jag rekommendera allroundkrydda eller italiensk kryddblandning - bara av den enkla anledningen att dessa kryddor innehåller en sammansättning av fler olika kryddor i en :).


Totalen blev som ni säkert såg uppe här blev lite mer än 200 kronor, ångrar något köp och skulle gärna bytt riset mot kyckling och pasta. Jag får helt enkelt skylla på att jag hade en bebis med mig som sov och kunde vakna när som helst! (Hon sov hela vägen hem också haha)


Den totala kostnaden blev (avrundat till) 255 kronor. HELT OK skulle jag vilja säga!


Lite besviken på vissa varor, fantastiskt glad över andra - så det jämnar nog ut sig.


Vad köpte jag och hur ser veckans meny ut?

ree

Kan hända att pyttipannan blir en soppa istället, vi får helt enkelt se vart vi landar under veckan.



Jag handlade:

  • Salami

  • Nötfärs

  • Champinjoner

  • Gul lök

  • Vitlök

  • Morötter

  • Fryst spenat

  • Potatis

  • Jasminris

  • Tortillabröd

  • Mjölk

  • Keso

  • Ost

  • Passerade tomater

  • Tomatpuré

  • Köttbuljongstärningar

Må gott sålänge!

Lämna en tanke

Tack för din kommentar!

© 2023 by Turning Heads. Proudly created with Wix.com

bottom of page