top of page

Plånboksvänligt.

  • 21 feb. 2021
  • 1 min läsning

Här kommer lite mumsiga middagstips såhär på söndagskvällen. Varför är det alltid så man jobbar? I sista sekund innan sovdags? Nåväl. Denna vecka fick jag tänka efter litegrann. Inspirationen fick grävas fram av det jag ur minnesbilderna kunde hitta i kyl, frys och skafferi för maten i veckan.


Jag tänkte alltså köra min första utmaning - egentligen är det lite fusk eftersom jag handlade senast igår till kommande måltider (observera att jag endast var på affären igen på grund av att jag hade lovat sonen att vi skulle maxa godisinköpet till mello - helt ok att då även plocka på sig lite fynd enligt mig, om plånboken och eventuell budget håller med såhär i slutet av månaden), men det är också min första matutmaning så jag antar att den första åtminstone får vara ganska lätt att genomföra.


Ni får jättegärna komma med förslag på vad för utmaningar jag kan tänkas göra här framåt. Jag tänkte försöka göra en utmaning per vecka - så länge jag kommer på något roligt! Det kan vara allt ifrån en helveckas utmaning, till ett specifikt recept - väldigt spännande :).


Nedan ser ni i alla fall middagarna vi kommer att inmundiga fram tills på fredag. Lördag är tänkt som en "restdag" och på söndag fyller jag år! Inget att hurra för, men det är ändå sista födelsedagen i 20-årsåldern.



ree

Klockan 20:00 varje vardag under nästa vecka kommer ni att få ett nytt recept upplagt här på bloggen. Jag kommer testa olika format på dessa inlägg - så hjälp mig gärna i vad som ser snyggast ut och som är enklast att följa!

  • 18 feb. 2021
  • 2 min läsning

Utöver alla kampanjpriser som matbutikerna kommer ut med varje vecka, så kan man även hitta ordentliga fynd på varor som inte alls ingår i en kampanj. Har du möjlighet att använda upp omgående/frysa in, så skulle jag även rekommendera detta till dig! Mer om detta nedan.


När vi storhandlade nu igår insåg jag att det fanns ett mycket (och då menar jag verkligen MYCKET) bättre erbjudande på pastan vi köpte för 11:- för 500 g, i en annan butik. Efter lämning av barn på skolan åkte vi förbi butiken imorse och jag sprang in för att införskaffa detta dundererbjudande. Istället för 11 riksdaler per förpackning, fick man 3 förpackningar för 15 kronor - galet i jämförelse. Det bästa av allt var att man fick köpa detta erbjudande tre gånger om. Kom därför hem med nio förpackningar med pasta haha. Total kostnad för de tre köpen blev 45 kronor, på kvittot såg jag att jag därmed hade sparat 42 kronor på pastan gentemot ordinarie pris. WOW.


Väl på plats passade jag på att kolla runt för lite andra erbjudanden - det är här mitt andra insparande kommer. Beroende på vara och datum kan man köpa varor som är nedsatta pga korta datum innan de "går ut". Vi har testat detta många gånger och det enda som aldrig mer får komma med hem är kycklingfärs. Det spelar ingen roll vilket märke eller vad det är för datum på kycklingfärs - den är ALLTID dålig haha.


Det allra roligaste med att handla sådana här varor är att du aldrig vet innan du går in i affären vad du kan hitta för roliga varor. Jag får massor med inspiration när jag handlar såhär, vågar testa att köpa saker jag inte testat innan - mest pga det låga priset!


Har du testat att handla såhär någon gång? Tell me more - vad hände, hur smakade det? :D


Nedan finns det jag hittade på 50% pga kort datum imorse på Willys!



ree

ree

Eftersom vi inte behöver eller har möjlighet att hinna käka upp allt (förutom Twixen, kom igen de kommer vara slut imorgon haha) innan varorna går ut enligt datum, valde jag att dela upp och frysa in dem till kommande måltider!


Skinkan och brödet frös vi in som de var, då de inte tog så mycket plats och var lagom stora förpackningar. Färsen och kålmixen delades in i mindre portioner som passar oss bättre. 500g färs är alldeles lagom till en matlagningssession här hemma!



ree

ree

Hoppas ni har hittat några roliga erbjudanden denna vecka - dela gärna med er i kommentarerna! :)

  • 17 feb. 2021
  • 2 min läsning

Du hörde rätt - den korv på 700 g vi endast handlar när den är nedsatt till 15 kronor, kostar denna vecka endast 11 kronor! Jag vill åka tillbaka till affären BUMS och köpa upp hela lagret, men frysen sa nej och det blev "endast" tre stycken.


Detta är alltså en del av det som inhandlades under veckohandlingen för vecka 7 (fotade inte alla varor denna gång). Framåt ska jag försöka specificera vad som är till måltider och även dela med mig av veckans matsedel - kul!

ree

Det bästa från bilden ovan: fläskkotlett i bit utan ben 34:95 kr/kg, 3 st Dalakorv 700g 11 kr st, pork frankfurter-korv 1,2kg för 10 kr, potatiskroketter 10 kr st, hackad spenat 800g för 10 kr, färsk oxfilé 129 kr/kg (!!!)


Det kan verka märkligt att korvringen var mer häpnadsväckande än att hitta riktigt god oxfilé för 129 kr/kg, men det är endast på grund av den enkla anledningen - vi handlar korvringen oftare än vad vi handlar oxfilé. Egentligen unnar vi endast oss detta vid nyår då priset brukar ligga på 199 kr/kg. 1 2 9 kronor per kilogram - sjukt.


Den vi köpte landade på ca 2 kg. Räknade ut att vi får ut 4 middagar på den bjässen, vilket landade på 64,50 kronor för köttet per middag. HELT otroligt. Men att spara 12 kronor på tre korvringar är för oss ändå större på nå vis.

ree

Utvalt från bilden ovan: färgglad pasta 11 kr/500g, 4 Milda visp 20% 5 kr för 250 ml, creme fraiche 5 dl 15 kr, ost (Gräddis) 39:90 kr/kg, passerade tomater 500 g st 3 för 20 kr, vitlöksost 10 kr st.


Billigare går att hitta, men stapelvaror är ändå stapelvaror. De passerade tomaterna är ett MÅSTE i mitt skafferi, förr kostade dem 5 kr styck på denna butik - nu är det ett stående erbjudande på 3 för 20 kronor.


Ost som är svindyrt köper vi endast när vi hittar sådana toppenbra erbjudanden på som det ovan. Det är ruskigt gott, men för oss en lyxvara.


Vitlöksosten är god till tamejfan allt. Vi köper den för att göra en superenkel lunch (hoppsan där spoilade jag ett kommande recepttips), men den är också himla bra på mackan, som fyllning eller kanske i en sås. Färskosten är en väldigt varierande vara.


Det sista jag vill nämna är någonting jag aldrig någonsin varken handlat eller smakat på, men velat länge. HUR SÖT är den lilla butternutpumpan?! Knappt ett kilo väger den lilla sötnosen. 12:95 kr/kg kostade den och jag kunde verkligen inte låta bli att köpa den. Nu måste jag bara hitta ett toppenbra sätt att tillaga den på - mot Google!

Lämna en tanke

Tack för din kommentar!

© 2023 by Turning Heads. Proudly created with Wix.com

bottom of page