Att planera sina inköp
- jasminejensen0
- 8 feb. 2021
- 2 min läsning
Här får du tips om hur man kan planera och optimera sin shoppinglista för veckans måltider.

Det här med att storhandla hörni. Jag älskar att handla mat, inga konstigheter där. Men det här med planeringen av VAD man ska handla för en hel månad när man har en tajt budget för mat är riktigt svårt. Jag har därför börjat att veckohandla istället. Det är enklare att hålla sig till det man har att tillgå matmässigt hemma, du behöver heller inte vänta en hel månad på att fynda och fylla på.
Utöver väntan så kan man vid veckohandling oftast variera sig lite bättre och enklare när det kommer till vilken typ av vara du kan handla och laga mat med. Ena veckan kanske det är nötfärsen och pastan som är billig, medan det nästa vecka är rotfrukter och fläskkotlett som har det bästa priset!
Det jag gör innan jag åker iväg och handlar är att jag tittar igenom alla reklamblad/kampanjblad på de affärer jag eventuellt vill handla på (jag har några favoritbutiker som jag alltid handlar hos) på måndagsmorgonen - eftersom jag veckohandlar på måndagar.
Välj sen en dag som fungerar och passar bäst in i just ditt schema för inhandling, vissa erbjudanden gäller endast onsdagar eller helger osv, men måndagar är den dag som passar bäst för mig och min familj.
Jag fotar eller skriver ner det som ser intressant ut i reklambladet och får i huvudet en bild av vad som ska ätas under veckan. Här kan jag även tipsa om att skriva ner en matsedel för veckan. Observera dock att den inte bör vara skriven i sten, då erbjudanden kan vara slut - eller att du hittar ett annat erbjudande som inte stod med i kampanjbladet som kan ersätta någonting annat du egentligen tänkt handla.
Kolla upp om det är specificerat för hur många av varje rabatterad vara en får handla per hushåll - finns det ingen gräns och priset är ruskigt bra (och budgeten tillåter såklart), skulle jag tipsa om att handla lite extra av varan och frys in!
När jag fryser in varor, ser jag alltid till att skriva:
Vad det är för något
Produktens vikt
Dagens datum
Varans kostnad (ex. en förpackning med nötfärs på 2 kg, kostar 100 kronor - du delar den på 4 och får 500 g i ett fryspaket. Skriv då 25 kronor på paketet så vet du vad du betalat för varan)
Kostnaden skriver jag mest ner för att kunna räkna ut kostnaden per portion, relativ överkurs om du inte själv är nyfiken såklart :).
Har ni något speciellt tips eller tricks när det kommer till att handla? Vad föredrar du, veckohandling eller månadshandling? Något annat sätt?
Comentários